Комунальний навчально-виховний комплекс "Червоноіванівська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад"

   





Освітні програми

СХВАЛЕНО

Засідання педагогічної ради комунального навчально-виховного комплексу «Червоноіванівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад»

29 серпня 2018 року (протокол№1)

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

наказ по НВК від 06.09.2018 року

№73-од

 

Освітня програма

комунального навчально-виховного комплексу

«Червоноіванівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад»

відділу освіти, молоді та спорту Криничанської РДА

 І ступінь (1 клас)

 

Загальні положення типової освітньої програми
школи І ступеня

 

Освітня програма закладу загальної середньої освіти І ступеня (початкова освіта) комунального навчально-виховного комплексу «Червоноіванівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» відповідає затвердженій Колегією Міністерства освіти і науки 22 лютого 2018 року і розробленій відповідно до нового Закону України "Про освіту"  Освітній програмі для 1 -2 класів закладів загальної середньої освіти (наказ МОН України від 21.03.2018 № 268) та Державному стандарту початкової освіти  (постанова КМУ від 21 лютого 2018 року № 87 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти».

Розроблені програми мають однаково визначені змістові лінії. Різниця між ними полягає у рівні інтеграції освітніх галузей до навчальних предметів. Ще однією відмінністю програм є очікувані результати навчання. За однією програмою їх визначають з розбивкою на 1-й та 2-й клас, за іншою - в кінці циклу (після 2-го класу).

Типова освітня програма початкової освіти окреслює рекомендовані підходи до планування й організації закладом освіти єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом початкової освіти.

Типова освітня програма визначає:

загальний обсяг навчального навантаження, орієнтовну тривалість і можливі взаємозв’язки окремих предметів, факультативів, курсів за вибором тощо, зокрема їх інтеграції, а також логічної послідовності їх вивчення які натепер подані в рамках навчальних планів (додаток 1);

очікувані результати навчання учнів подані в рамках навчальних програм, перелік яких наведено нижче (додаток 3); пропонований зміст навчальних програм, які мають гриф «Затверджено Міністерством освіти і науки України» і розміщені на офіційному веб-сайті МОН);

рекомендовані форми організації освітнього процесу та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти;

вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за цією Типовою освітньою програмою (додаток 2).

  • Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 1-х класів закладів загальної середньої освіти складає 805 годин/навчальний рік (з них 105 – фізична культура). Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальному плані  закладів загальної середньої освіти І ступеня (Типова освітня програма розроблена під керівництвом О. Я. Савченко).

Навчальний план дає цілісне уявлення про зміст і структуру першого рівня освіти, встановлює погодинне співвідношення між окремими предметами за роками навчання, визначає гранично допустиме тижневе навантаження учнів. Навчальний план початкової школи передбачає реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети. Він охоплює  інваріантну складову, сформовану на державному рівні, яка є спільною для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування і форм власності, та варіативну складову.

Навчальний план містить інваріантну складову, сформовану на державному рівні, та варіативну, в якій передбачено додаткові години на індивідуальну роботу з учнями.

Освітня галузь "Мовно-літературна" з урахуванням вікових особливостей учнів у навчальних планах реалізується через окремі предмети "Українська мова (мова і література)"

Освітня галузь «Іншомовна» реалізується через навчальний предмет "Іноземна (англійська) мова".

Освітня галузь "Математична" реалізується через навчальний предмет «Математика».

Освітня галузь «Я досліджую світ» реалізується через навчальний предмет «Природознавство» та «Основи здоров'я».

Освітня галузь «Технологічна» реалізується через навчальний предмет «Трудове навчання».

Освітня галузь «Інформатична» реалізується через навчальний предмет «Інформатика».

Освітня галузь «Фізкультурна» реалізується окремим предметом «Фізична культура".

Освітня галузь «Мистецька» реалізується окремими предметами «Образотворче мистецтво» і «Музичне мистецтво».

 

При визначенні гранично допустимого навантаження учнів ураховані санітарно-гігієнічні норми та нормативну тривалість уроків у 1 класах – 35 хвилин.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2011 року № 462 «Про затвердження Державного стандарту початкової загальної освіти» години фізичної культури не враховуються при визначенні гранично допустимого навантаження учнів.

Збереження здоров’я дітей належить до головних завдань школи. Тому формування навичок здорового способу життя та безпечної поведінки здійснюється не лише в рамках предметів "Фізична культура" та "Основи здоров'я", а інтегрується у змісті всіх предметів інваріантної та варіативної складових навчальних планів.

Для недопущення перевантаження учнів можливе враховування їх навчання в закладах освіти іншого типу (художніх, музичних, спортивних школах тощо).

Гранична наповнюваність класів встановлюється відповідно до Закону України "Про загальну середню освіту".

Навчальні плани зорієнтовані на роботу початкової школи за 5-денним навчальними тижнем.

Очікувані результати навчання здобувачів освіти.

Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати вчитель у рамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів.

Такі ключові компетентності, як уміння вчитися, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність і здоровий спосіб життя, соціальна та громадянська компетентності можуть формуватися відразу засобами усіх предметів. Виокремлення в навчальних програмах таких наскрізних ліній ключових компетентностей як «Екологічна безпека й сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність» спрямоване на формування в учнів здатності застосовувати знання й уміння у реальних життєвих ситуаціях.

Необхідною умовою формування компетентностей є діяльнісна спрямованість навчання, яка передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності, а також практична його спрямованість. Доцільно, де це можливо, не лише показувати виникнення факту із практичної ситуації, а й по можливості перевіряти його на практиці й встановлювати причинно-наслідкові зв’язки. Формуванню ключових компетентностей сприяє встановлення та реалізація в освітньому процесі міжпредметних і внутрішньопредметних зв’язків, а саме: змістово-інформаційних, операційно-діяльнісних і організаційно-методичних. Їх використання посилює пізнавальний інтерес учнів до навчання і підвищує рівень їхньої загальної культури, створює умови для систематизації навчального матеріалу і формування наукового світогляду. Учні набувають досвіду застосування знань на практиці та перенесення їх в нові ситуації.

Вимоги до осіб,

які можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти.

Початкова освіта здобувається, як правило, з шести років (відповідно до Закону України «Про освіту»).

Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти за інших умов.

Перелік освітніх галузей. Типову освітню програму укладено за такими освітніми галузями:

Мовно-літературна

Іншомовна

Математична

Я досліджую світ

Технологічна

Інформатична

Мистецька

Фізкультурна

Логічна послідовність вивчення предметів розкривається у відповідних навчальних програмах.

Рекомендовані форми організації освітнього процесу.

Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку, екскурсії, віртуальні подорожі, спектаклі, квести, які вчитель організує у межах уроку або в позаурочний час.

Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року.

Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.

 

 

Додаток 1 до Освітньої  програми комунального навчально-виховного комплексу

«Червоноіванівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад»

Відділу освіти, молоді та спорту Криничанської РДА

 І ступінь

Навчальний план школи І ступеня( 1 клас) на 2018-2019 н.р.

 

Освітні галузі

Предмети

Кількість годин на тиждень у класах

1

Інваріантний складник

Мовно-літературна

Українська мова

3,5

Українська література

3,5

Іншомовна

Англійська мова

2

Математична

Математика

4

Я досліджую світ

Природознавство

2

Я у світі

 

Основи здоров’я

1

Технологічна

Трудове навчання

1

Інформатична

Інформатика

 

Мистецька

Музичне мистецтво

1

Образотворче мистецтво

1

Фізкультурна

Фізична культура

3

Усього

19+3

Варіативний складник

Індивідуальні консультації

Математика

1

Українська мова

 

Усього

1

Гранично допустиме

 

20

Сумарна кількість навчальних годин

 

20+3

 

 

СХВАЛЕНО

Засідання педагогічної ради комунального навчально-виховного комплексу «Червоноіванівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад»

29 серпня 2018 року (протокол№1)

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

наказ по НВК від 06.09.2018 року

№73-од

 

Освітня програма

комунального навчально-виховного комплексу

«Червоноіванівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад» відділу освіти, молоді та спорту Криничанської РДА

 І ступінь (2-4 класи)

 

Загальні положення типової освітньої програми
школи І ступеня

 

Освітня програма закладу загальної середньої освіти І ступеня (початкова освіта) комунального навчально-виховного комплексу «Червоноіванівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» розроблена  на виконання Закону України «Про освіту» Освітній програмі для 1 -2 класів закладів загальної середньої освіти (наказ МОН України від 21.03.2018 № 268) і відповідає Освітній програмі закладів загальної середньої освіти І ступеня (згідно наказу МОН України від 20.04.2018 № 407) та Державного стандарту початкової загальної освіти (Постанова КМУ від 20 квітня 2011 року № 462 «Про затвердження

Державного стандарту початкової  загальної освіти»)

Типова освітня програма початкової освіти окреслює рекомендовані підходи до планування й організації закладом освіти єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом початкової загальної освіти.

Типова освітня програма визначає:

загальний обсяг навчального навантаження, орієнтовну тривалість і можливі взаємозв’язки окремих предметів, факультативів, курсів за вибором тощо, зокрема їх інтеграції, а також логічної послідовності їх вивчення які натепер подані в рамках навчальних планів (додаток 1);

очікувані результати навчання учнів подані в рамках навчальних програм, перелік яких наведено нижче (додаток 3); пропонований зміст навчальних програм, які мають гриф «Затверджено Міністерством освіти і науки України» і розміщені на офіційному веб-сайті МОН);

рекомендовані форми організації освітнього процесу та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти;

вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за цією Типовою освітньою програмою (додаток 2).

Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 2-4-х класів закладів загальної середньої освіти складає 2695 годин/навчальний рік: для 2-х класів – 875 годин/навчальний рік, для 3-х класів – 910 годин/навчальний рік, для 4-х класів – 910 годин/навчальний рік. Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальному плані  закладів загальної середньої освіти І ступеня (Таблиця 1до Типової освітньої програми).

Навчальний план дає цілісне уявлення про зміст і структуру першого рівня освіти, встановлює погодинне співвідношення між окремими предметами за роками навчання, визначає гранично допустиме тижневе навантаження учнів. Навчальні плани початкової школи передбачають реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети. Вони охоплюють інваріантну складову, сформовану на державному рівні, яка є спільною для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування і форм власності, та варіативну складову.

Навчальний план містить інваріантну складову, сформовану на державному рівні, та варіативну, в якій передбачено додаткові години на вивчення предметів інваріантної складової.

Освітня галузь "Мови і літератури" з урахуванням вікових особливостей учнів у навчальних планах реалізується через окремі предмети "Українська мова (мова і читання)" та  "Іноземна (англійська) мова".

Освітні галузі "Математика", "Природознавство" реалізуються через однойменні окремі предмети, відповідно, - "Математика", "Природознавство".

Освітня галузь "Суспільствознавство" реалізується предметом "Я у світі".

Освітня галузь "Здоров'я і фізична культура" реалізується окремими предметами "Основи здоров'я" та "Фізична культура".

Освітня галузь "Технології" реалізується через окремі предмети "Трудове навчання" та "Інформатика".

Освітня галузь "Мистецтво" реалізується окремими предметами "Образотворче мистецтво" і "Музичне мистецтво".

При визначенні гранично допустимого навантаження учнів ураховані санітарно-гігієнічні норми та нормативну тривалість уроків у 2-4 класах – 40 хвилин.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2011 року № 462 «Про затвердження Державного стандарту початкової загальної освіти» години фізичної культури не враховуються при визначенні гранично допустимого навантаження учнів.

Навчальний час, передбачений на варіативну складову буде використаний на проведення індивідуальних консультацій з математики та української мови.

Збереження здоров’я дітей належить до головних завдань школи. Тому формування навичок здорового способу життя та безпечної поведінки здійснюється не лише в рамках предметів "Фізична культура" та "Основи здоров'я", а інтегрується у змісті всіх предметів інваріантної та варіативної складових навчальних планів.

Для недопущення перевантаження учнів можливе враховування їх навчання в закладах освіти іншого типу (художніх, музичних, спортивних школах тощо).

Гранична наповнюваність класів встановлюється відповідно до Закону України "Про загальну середню освіту".

Навчальні плани зорієнтовані на роботу початкової школи за 5-денним навчальними тижнем.

Очікувані результати навчання здобувачів освіти.

Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати вчитель у рамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів.

Такі ключові компетентності, як уміння вчитися, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність і здоровий спосіб життя, соціальна та громадянська компетентності можуть формуватися відразу засобами усіх предметів. Виокремлення в навчальних програмах таких наскрізних ліній ключових компетентностей як «Екологічна безпека й сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність» спрямоване на формування в учнів здатності застосовувати знання й уміння у реальних життєвих ситуаціях.

Необхідною умовою формування компетентностей є діяльнісна спрямованість навчання, яка передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності, а також практична його спрямованість. Доцільно, де це можливо, не лише показувати виникнення факту із практичної ситуації, а й по можливості перевіряти його на практиці й встановлювати причинно-наслідкові зв’язки. Формуванню ключових компетентностей сприяє встановлення та реалізація в освітньому процесі міжпредметних і внутрішньопредметних зв’язків, а саме: змістово-інформаційних, операційно-діяльнісних і організаційно-методичних. Їх використання посилює пізнавальний інтерес учнів до навчання і підвищує рівень їхньої загальної культури, створює умови для систематизації навчального матеріалу і формування наукового світогляду. Учні набувають досвіду застосування знань на практиці та перенесення їх в нові ситуації.

 

 

Вимоги до осіб,

які можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти.

Початкова освіта здобувається, як правило, з шести років (відповідно до Закону України «Про освіту»).

Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти за інших умов.

Перелік освітніх галузей. Типову освітню програму укладено за такими освітніми галузями:

Мови і літератури

Суспільствознавство

Мистецтво

Математика

Природознавство

Технології

Здоров’я і фізична культура

Логічна послідовність вивчення предметів розкривається у відповідних навчальних програмах.

Рекомендовані форми організації освітнього процесу.

Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку, екскурсії, віртуальні подорожі, спектаклі, квести, які вчитель організує у межах уроку або в позаурочний час.

Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року.

Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.

 

Додаток 1

до Освітньої  програми комунального навчально-виховного комплексу

«Червоноіванівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад»

Відділу освіти, молоді та спорту Криничанської РДА

 І ступінь (2-4 класи)

Навчальний план школи І ступеня на 2018-2019 н.р.

 

 

 

 

Освітні галузі

Предмети

Кількість годин на тиждень у класах

2

3

4

Інваріантний складник

Мовно-літературна

Українська мова

3,5

3,5

3,5

Українська література

3,5

3,5

3,5

Іншомовна

Англійська мова

2

2

2

Математична

Математика

4

4

4

Я досліджую світ

Природознавство

2

2

2

Я у світі

 

1

1

Основи здоров’я

1

1

1

Технологічна

Трудове навчання

1

1

1

Інформатична

Інформатика

1

1

1

Мистецька

Музичне мистецтво

1

1

1

Образотворче мистецтво

1

1

1

Фізкультурна

Фізична культура

3

3

3

Усього

20+3

21+3

21+3

Варіативний складник

Індивідуальні консультації

Математика

1

1

1

Українська мова

1

1

1

Усього

2

2

2

Гранично допустиме

 

22

23

23

Сумарна кількість навчальних годин

 

22+3

23+2

23+3

 

 

СХВАЛЕНО

Засідання педагогічної ради комунального навчально-виховного комплексу «Червоноіванівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад» 29 серпня 2018 року (протокол№1)

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ  по НВК від 06.09.2018 року №73-од

 

Освітня програма

комунального навчально-виховного комплексу

«Червоноіванівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад» Відділу освіти, молоді та спорту Криничанської РДА

 ІІ ступінь

 

Загальні положення типової освітньої програми
школи ІІ ступеня

 

Освітня програма закладу загальної середньої освіти ІІ ступеня (базова середня освіта) комунального навчально-виховного комплексу «Червоноіванівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» розроблена на основі Освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня (наказ МОН України від 20.04.2018 № 405)

і направлена  на виконання Закону України «Про освіту» та Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти».

Типова освітня програма базової середньої освіти окреслює  підходи до планування й організації закладом освіти єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом базової та повної загальної середньої освіти.

Типова освітня програма визначає:

загальний обсяг навчального навантаження, орієнтовну тривалість і можливі взаємозв’язки окремих предметів, факультативів, курсів за вибором тощо, зокрема їх інтеграції, а також логічної послідовності їх вивчення які натепер подані в рамках навчальних планів (додаток 1);

очікувані результати навчання учнів подані в рамках навчальних програм, перелік яких наведено нижче (додаток 3); пропонований зміст навчальних програм, які мають гриф «Затверджено Міністерством освіти і науки України» і розміщені на офіційному веб-сайті МОН);

рекомендовані форми організації освітнього процесу та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти;

вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за цією Типовою освітньою програмою (додаток 2).

Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 5-9-х класів складає 5845 годин/навчальний рік: для 5-х класів – 1050 годин/навчальний рік, для 6-х класів – 1155 годин/навчальний рік, для 7-х класів – 1172,5 годин/навчальний рік, для 8-х класів – 1207,5 годин/навчальний рік, для 9-х класів – 1260 годин/навчальний рік. Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у  Навчальному плані закладів загальної середньої освіти школи ІІ ступеня з навчанням